احکام وسواس از نظر آیت الله مظاهری

چاره خلاصی از وسواس 

سؤال: من وسواسی هستم و زندگی ام هم به این خاطر دارد ازهم می پاشد. آیا شما برای وسواسی ها فتوا می دهید که همه چیز برای آنها پاک است و اجتناب از نجاسات لازم نیست؟

جواب:  لازم نیست از نجاسات اجتناب نکنند. بلکه اگر بی تفاوت راجع به فکر و تخیّل خود شدند، هر چه موجب رنج و سختی آنها بشود و بی اعتنا شدند، در مدت یک ماه خوب می شوند و در مدت شش ماه ریشۀ آن خشک می شود.

وسواسی کیست؟ 

سؤال: به چه کسی وسواسی گفته می‌شود؟ و شاخصه وسواسی‌گری چیست ؟

جواب:  کسی که در کارهای عبادی یا غیر عبادی حتی در امور اجتماعی و فردی خارج از حدّ اعتدال و متعارف باشد، وسواسی است و آن یک حالت خطرناکی است که از تسلّط قوه خیال بر انسان پیدا می شود و به جای اینکه عقل او را استخدام کند، قوه خیال او را استخدام می کند و وقتی چنین شد شیطان مسلّط بر او می شود و به واسطه آن حالت، او را نابود می کند و دنیا و آخرت او را تباه می کند. لذا عقلاً و شرعاً لازم است با بی تفاوتی و نشنیدن حرف شیطان و پشت کردن به وسوسه ها و تخیّل ها و توهّم ها آن حالت را نابود کند و هرچه او را رنج می دهد، راجع به همان بی تفاوت باشد و این است داروی منحصر به فرد وسواس.

حکم وسواسی چیست؟ 

سؤال: حکم حضرتعالی در مورد وسواسی چیست؟

جواب:  کار او حرام است و باید اعمال را به طور متعارف و آن طور که عموم مردم انجام می‌دهند، انجام دهد.

صحت اعمال وسواسی 

سؤال: آیا اعمال وسواسی (اعمّ از عبادی و غیر آن) صحیح است و اعاده لازم ندارد؟

جواب:  کار او حرام است و باید پرهیز کند.

صدق عنوان وسواس در چیست؟ 

سؤال: ملاک در تشخیص صدق عنوان وسواس چیست؟

جواب:  ملاک در صدق عنوان وسواسی بر کسی، عرف است. هرچند اگر کسی بیش از سه بار در مسأله ای شک کرد، وسواسی محسوب شده و باید به احکام وسواس عمل نماید.

حرمت وسواس در اعمال و رفتار 

سؤال: آیا  حرمت وسواس منحصر در احکام عبادی است؟

جواب:  وسواس در هر عملی، اعمّ از امور اعتقادی و اخلاقی و احکام عبادات و معاملات و امور فردی و اجتماعی، حق الله و حق الناس، حرام است.

علاج وسواس 

سؤال: همسرم دچار وسواس شده و هرچه به او تذکر می‌دهم می‌گوید نمی‌توانم مانند بقیه عمل کنم، راه علاجش چیست؟

جواب:  باید بگوید می‌توانم و راه فقط بی‌اعتنائی و مثل دیگران بودن است و الّا بدبختی دنیا و آخرت دارد.

طاهر بودن اهل کتاب 

سؤال: آیا اهل کتاب ذاتاً محکوم به طهارت هستند یا نجاست؟

جواب:  طاهر هستند.

خروج رطوبت پس از استبراء 

سؤال: اگر از شخصی پس از استبراء قطراتی خارج شد چه وظیفه‌ای دارد؟

جواب:  پاک است مگر یقین کند بول است و وسواسی هم‌ نباشد.

خروج رطوبت بعد از بول پس از جنابت 

سؤال: اگر شخصی بعد از خروج منی، بول نمود و استبراء نکرد و رطوبتی از او خارج شد که نمی‌داند چیست چه وظیفه‌ای دارد؟

جواب:  اگر فوراً باشد نجس است ولی غسل ندارد و اگر مثلاً بعد از ده دقیقه باشد پاک است و غسل ندارد.

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : سؤال ,وسواسی ,وسواس ,جواب ,احکام ,عبادی ,احکام وسواس ,وظیفه‌ای دارد؟ ,دارد؟  جواب ,چیست؟ جواب ,چیست؟  سؤال ,وظیفه‌ای دارد؟  جواب
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

sogand Heather khane8tom تلاش میکنم ولی بازم منو نمیخوان Kimberly انجام پروژهای پردازش تصویر بازی آنلاین چیست؟ دانلود فایل های جدید طلاگستر مرکز فروش دامنه های رند و سایتهای آماده